iKKR:s tvådagars medlemsaktiviteter i Sätra brunn. Vi började med ett medlemsmöte där vi gick igenom det arbete som vi har gjort under våren och sommaren. Ett av de arbeten som vi diskuterade var sommarjobbet för våra ungdomar, vilket har varit ett fantastiskt engagemang som IKKR har planerat för tjejgruppen med stöd av lokala hjälporganisationer.

Börjar:

29:e jun 12:00 2024 datumet har passerat

Slutar:

06:e jul 12:00 2024 datumet har passerat

iKKR:s tvådagars medlemsaktiviteter i Sätra brunn. Vi började med ett medlemsmöte där vi gick igenom det arbete som vi har gjort under våren och sommaren. Ett av de arbeten som vi diskuterade var sommarjobbet för våra ungdomar, vilket har varit ett fantastiskt engagemang som IKKR har planerat för tjejgruppen med stöd av lokala hjälporganisationer. Efter medlemsmötet hade vi ett möte med tjejgruppen, där vi utvärderade sommarjobbet som de har genomfört. Det blev ett livligt möte där tjejerna delade med sig av vad som var bra under de två veckornas arbete och vad som kunde förbättras i planeringen. Utvärderingen blev mycket positiv och tjejerna hade fantastiska upplevelser under de två veckorna de jobbade. De har uppmärksammat situationen för ungdomar som är i riskzonen för tvångsäktenskap och har gett råd och information om hur de ska få hjälp av IKKR s tjej- och kvinnojour. De har också fått utbildning om hedersrelaterat våld och förtryck samt information om könsstympning. Vi diskuterade hur de ska arbeta vidare i sina skolor i Västerås när de börjar efter sommarlovet. Ett förslag är att vi ska åka till Stockholm för ett studiebesök på Amelmottagningen, som arbetar med kvinnlig omskärelse/könsstympning, för att de ska få mer kunskap om hur de kan hjälpa de som är utsatta för könsstympning. Annan förslag var att under sommaren de ska planera och besöka fritids gården på Råby i Västerås. Mötet avslutades med diskussioner om boken "Vem har sagt något om kärlek?" skriven av Elaf Ali.som de har läst under sitt sommar jobbet.