I definitionen av makt som vi gick igenom igår nämndes maktresurser.
Vad kan en maktresurs vara för något? Några exempel är:

Kunskap/Erfarenhet – Att ha kunskap mer allmänt eller specifikt som medel att utesluta eller trycka ner

Språk - Att kunna majoritetsspråket i ett sammanhang gentemot någon som inte kan det lika väl

Norm – Att själv passa in i normen och nedvärdera människor som avviker från den

Status/Position – Att vara beundrad och lättare få andra att lyssna

Pengar – Att ha kontroll över ekonomiska resurser

Vapen/storlek/styrka – Att ha våldskapital
Bara förekomsten av andras resurser, positioner, styrka och status gör oss medvetna om dem och påverkar vårt beteende kring dem. Att ha maktresurser gör det enklare att utöva våld över andra.
Det finns relationer där makt/auktoritet är inneboende i själva rollen en har. Det kan till exempel vara relationen mellan en vuxen och ett barn, den mellan en lärare och en elev, en chefsposition gentemot en anställd, en vårdgivare i förhållande till en brukare/kund/klient för att nämna några exempel. Det kan finnas individuella skillnader som påverkar dynamiken och skapar jämnvikt eller till och med helt omkullkastar den förväntade maktordningen, men i sak kan en anta detta är en realitet att utgå ifrån. Den som har en auktoritetsroll bär ett särskilt ansvar att förvalta förtroendet som tilldelats hen.
Men att ha maktresurser som ovan nämnda är inte på något vis kriterier för våldsamt maktutövande. De flesta kan med lätthet ha pengar, vara vuxna med kunskap och erfarenheter, kunna språket och vara norm i vissa sammanhang en rör sig i – allt utan att utöva makt och kontroll över andra på ett sätt som blir skadligt för andra.
Det går att utöva våld utan nämnda exempel på maktresurser. Förekomsten av _viljan_ att utöva våld över en annan kan ses som en form av maktresurs gentemot en person som bara vill att våldet ska upphöra.