Unizon kommenterar vårändringsbudgeten: Hur ska kvinnor och barn få skydd?

13:e apr. 2026

0 kronor. Så mycket satsar regeringen i dagens vårändringsbudget på skydd för våldsutsatta kvinnor och barn. Unizon kommenterar vårändringsbudgeten: Hur ska kvinnor och barn få skydd - regeringen?

0 kronor. Så mycket satsar regeringen i dagens vårändringsbudget på skydd för våldsutsatta kvinnor och barn.


1,6 miljarder läggs på sänkt bränsleskatt. 2,4 miljarder kronor på elstöd. 0 kronor till konkreta skyddsinsatser för kvinnor och barn utsatta för våld. 

Detta trots att:

  • kvinnor och barn idag inte får det stöd och skydd de har rätt til
  • våldet inte på något sätt minskat, anmälningar om misshandel mot kvinnor ökar och Unizons jourer rapporterar om att våldet blir allt grövre

Vi befinner oss i en kris för våldsutsatta kvinnor och barn. En regering som säger sig prioritera mäns våld mot kvinnor lika kraftfullt som annan grov kriminalitet måste säkerställa det mest grundläggande: skydd och stöd till brottsoffer. I en oförutsägbar och våldsam omvärld är det extra viktigt att det finns tillgängligt skydd och stöd. 


Budgetens förebyggande arbete mot mäns och killars sexuella våld och kampanj mot dödligt våld är givetvis viktiga. Men vart ska de kvinnor och tjejer som utsätts för våldet här och nu ta vägen? Vad ska de mötas av när de söker stöd? Ett nej från kommunen? Hur ska kvinnor och barn som fruktar för sina liv våga lämna om de inte vet att skydd och stöd finns på en trygg plats?


Unizons jourer finns, än så länge, här med stöd och skydd av hög kvalitet. Men för att vi ska kunna fortsätta krävs att kommuner faktiskt beviljar skydd. Och för det krävs att både stat och kommun prioriterar och öronmärker medel för just detta.


Unizon kräver en placeringspeng: en delad finansiering mellan stat och kommun, där staten står för hälften av kostnaden för skyddat boende. En modell inspirerad av Danmark, där fler våldsutsatta får det skydd de behöver. Statens del skulle uppgå till cirka 250 miljoner kronor, motsvarande ungefär 0,3 procent av regeringens samlade budgetutrymme i höst- och vårbudget. 


I förhållande till liv som kan räddas är det inte stora pengar. 


Regeringen har presenterat 7,7 miljarder kronor i nya satsningar i vårbudgeten, efter en höstbudget på omkring 80 miljarder. Men inte en krona till att säkerställa skyddet för kvinnor och barn.