Att skildra mäns våld mot kvinnor
Börjar:
05:e mars 18:00 2025 datumet har passeratSlutar:
05:e mars 19:00 2025 datumet har passeratBonniers Konsthall
Mäns våld mot kvinnor är ett allvarligt samhällsproblem. I anslutning till internationella kvinnodagen arrangerar Svenska PEN i samarbete med Bonniers konsthall ett panelsamtal om det viktiga men också svåra med att skildra, skriva om och sprida information om mäns våld mot kvinnor.
MEDVERKANDE
Josefina Johannisson, författare till den uppmärksammade självbiografiska boken ”Mona. En mamma. Ett mord. En dotter” (Natur och kultur, 2024) som handlar om hur hennes mamma mördas av hennes pappa.
Christina Wahldén, författare och tidigare journalist. Under sina många år som kriminalreporter på Svenska Dagbladet bevakade hon främst våld mot kvinnor och flickor. Detta har hon återkommit till i flera av sina böcker. Hennes debutbok Kort kjol (1999), som gestaltar en brutal gruppvåldtäkt på en ung flicka, väckte stor uppståndelse när den kom och har beskrivits som 00-talets viktigaste ungdomsbok.
Olga Persson, ordförande för Unizon som samlar en stor del av Sveriges kvinno- och tjejjourer. Har tidigare sommarpratat i P1 om mäns våld mot kvinnor.
Moderator: Ellinor Skagegård, författare och journalist samt engagerad i Svenska PEN:s programkommitté.
Arrangör: Svenska PEN i samarbete med Bonniers Konsthall